Kolizja, stłuczka lub wypadek to zawsze bardzo stresująca sytuacja dla osoby, jaka bierze udział w tym wydarzeniu – niezależnie od tego, czy jest sprawcą, czy powodem. By uniknąć kolejnych kłopotów, zawsze należałoby mieć przy sobie druk zgodnego poinformowania o zdarzeniu drogowym – jak go przygotować i kiedy należałoby go wypełnić? Co powinno zawierać oświadczenie sprawcy kolizji – superpolisa.pl?

Czym jest oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?

Wedle krajowych przepisów prawa każdy zarejestrowany samochód musi być objęty niezbędnym ubezpieczeniem OC. Gwarantuje ono ochronę przed konsekwencjami ekonomicznymi na wypadek wydarzenia drogowego powodującego zniszczeniem pojazdu poszkodowanego. Każda szkoda powinna być zgłoszona do ubezpieczyciela, jednak w poszczególnych wypadkach możesz zrezygnować ze wzywania policji. Taka sytuacja ma miejsce, ponieważ doszło tylko do małej kolizji, w której nie ma poszkodowanych.

Doskonale napisane oświadczenie sprawcy to odszkodowanie w parę dni

W sytuacji, w której wina za kolizję jest jednoznaczna, odpowiednio skończyć zdarzenie drogowe w formie oświadczenia. W końcu jest ono odpowiednią podstawą do dochodzenia zadośćuczynienia z tytułu OC sprawcy. Nie zawsze kierowcy mają pod ręką wzór oświadczenia, jaki starczy tylko uzupełnić. To natomiast też nie kłopot. Ponieważ dokument taki można przygotować samodzielnie właściwie na każdej kartce. W tym punkcie należałoby wiedzieć o tym, jak powinno wyglądać oświadczenie sprawcy oraz jakie dane musi zawierać.

Oświadczenie o kolizji i co dalej?

Po przygotowaniu oświadczenia o kolizji należy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy. W sytuacji kolizji drogowej należałoby wykorzystać również z pozostałych form ubezpieczeń, jakie mamy. W takim wypadku dobre może wykazać się na przykład ubezpieczenie assistance, jakie zapewnia holowanie czy wynajęcie auta zastępczego. Limit kilometrów dot. Holowania, a także czas wynajmu samochodu zastępczego jest różny w zależności od dobranej możliwości ubezpieczenia assistance.

Czym jest wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym?

Na rozmaitych portalach internetowych – w tym na stronie Rzecznika Finansowego – kierowcy mogą odnaleźć wzór oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Jest to dokument podobny zawartością do oświadczenia sprawcy kolizji. Rozbieżność polega na tym, iż w oświadczeniu sprawcy kolizji kierowca, jaki spowodował do strat, przyznaje się do odpowiedzialności. Elementu przyznania się do odpowiedzialności nie ma z kolei we wspólnym poinformowaniu o zdarzeniu drogowym. Dokument ten będzie tylko stwierdzał, iż doszło do zdarzenia.