Znacznie często zdarza się, iż zniszczenia ograniczają się do rys na zderzaku czy małego wyżłobienia w drzwiach. W takiej sytuacji zazwyczaj nie ma wątpliwości, kto zawinił, natomiast i sprawca chętnie współdziała. Czy w takiej sytuacji potrzebne jest wezwanie policji? Nie, policja nie jest potrzebna przy małych kolizjach. Ubezpieczyciel wymaga natomiast dokumentu, jaki zawiera informacje zarówno sprawcy, jak i pokrzywdzonego. Potrzebne jest również potwierdzenie okoliczności wydarzenia. W takim wypadku przydaje się oświadczenie sprawcy kolizji.

Co należałoby wiedzieć, nim napiszesz oświadczenie o kolizji drogowej?

Choćby mała stłuczka może wywołać duże emocje, natomiast stres niejednokrotnie uniemożliwia dobre uporanie się z kłopotem. Jesteś poszkodowanym w stłuczce i zamierzasz upewnić się, czy dokument jest napisany dobrze? Natomiast może szkoda powstała z Twojej winy, więc zastanawiasz się, jak spisać oświadczenie o kolizji? Niezależnie od tego, po jakiej stronie w tej sytuacji się znajdujesz, pamiętaj, iż oświadczenie o zdarzeniu drogowym w prawdzie jest wzajemne – potrzebuje więc podpisów obu kierowców, zarówno sprawcy, jak i poszkodowanego.

Kiedy należałoby napisać oświadczenie po stłuczce?

Oświadczenie sprawcy kolizji to dokument, w którym sprawca przyznaje się do odpowiedzialności oraz jest gotów ponieść odpowiedzialność ubezpieczeniową. Pismo takie pisane jest zatem w sytuacji, w jakiej obie strony wydarzenia nie mają wątpliwości co do tego, kto jest odpowiedzialny i pragną błyskawicznie porozumieć się w tej kwestii, bez wzywania policji. Taka ścieżka postępowania pozwoli obu stronom na zaoszczędzenie czasu – nie należy oczekiwać na przyjazd funkcjonariuszy. Bezpośrednie korzyści odnosi także sam sprawca, gdyż nie zostanie ukarany mandatem.

Udokumentuj zdarzenie

Aby w całości odpowiedzieć na pytanie kolizja – co robić, należałoby także nadmienić o dokumentacji wydarzenia. Po kolizji warto zrobić zdjęcia uszkodzonych samochodów. Będzie to odpowiednie dopełnienie specyfikacji kolizji, dobre podczas oceny zdarzenia drogowego. Naturalnie, pod warunkiem, iż zdjęcie zostanie zrobione dobrze. Istotne jest, aby fotografia była wyraźna. Innymi słowy: aby pozwoliła na odpowiednią identyfikację pojazdów oraz miejsca zdarzenia.

Oświadczenie sprawcy wypadku: co powinno zawierać?

Oświadczenie kolizji powinno z jednej strony zawierać informacje personalne obu uczestników zdarzenia i ich samochodów, z drugiej – opis samego wydarzenia. By nie zapomnieć o żadnym elemencie, należałoby mieć zawsze ze sobą dokument oświadczenia sprawcy wypadku. Jeśli nie mamy go w trudnym czasie, nie znaczy to bynajmniej, iż napisane samodzielnie oświadczenie będzie bezskuteczne.